aug
2012
2012 – Dommedag eller Renæssance?

2012 – Er det i år, at Verden går under og Dommedag kommer? Og Hvad er det, der sker i Verden lige nu? Er der noget at Frygte i 2012? – Spørgsmål som disse er blevet diskuteret rigtig meget, for vi er alle opmærksomme på, at der sker ét eller andet – men hvad?
Først er det vigtigt for mig at understrege at, der er intet, absolut intet, at frygte! Alt ’Balladen’ stammer egentlig fra, at Mayaernes forudsagte Kalender udløber den 21. December 2012. Mayaerne skabte en meget lang kalender med forudsigelser for Jorden tilbage i 3114 f. k. der siden er blevet brugt til at skabe den kalender, som vi bruger til dagligt, og til at forbedre os på, hvad der vil ske på Jorden.

Kommer Dommedag? Går Jorden Under?
Frygten og spekulationerne kommer fra, at ved det faktum at den kalender vi har brugt og forholdt os til i de sidste mange, mange tusinde år ender. Dermed er der ingen forudsigelser som vi kan forbedrede os til at klare, efter den 21. December 2012. Vi ved ikke, hvad der kommer til at ske derefter og det har givet folk anledning til, at frygte og skræmme andre med Dommedag og at Jorden går under. Trusler med Dommedag har svævet over hovedet på os mange gange før, senest ved Nytårsaften 1999-2000, hvor mange også troede Jorden gik under, og se… vi er her stadig ;o)

Frygten for Dommedag er en ældgammel frygt, som jeg dybest set håber der vil uddød (altså frygten), når vi kommer ind i den Nye Tid efter 21. December 2012. Jeg vil komme nærmer ind på det sener… Der er rigtig mange, der har høstet stort på, at skræmme r**** ud af bukserne på folk med at Jorden vil gå under. Dette skyldes 2 ting, deres egen frygt, som er i ledtog med at, gerne ville have magt. Jeg har hørt om Konger tilbage i tiden, der brugte Visemænd til at forudsige ting, og når Visemanden sagde at der vil ske ændringer i energierne (som ofte er grunden til at man begynder at frygte Dommedag), så har Kongen, ud fra sin egen frygt for Dommedag fortalt sit folk, at verden gik under, og for at folket ikke skulle ende i Helved (eller hvad han ellers har brugt som skrækmiddel), så bedes de bringe deres Konge gaver, eller ofre et eller andet. Sådan er det heldigvis ikke ret mange steder mere. Men fordi frygten har stået på i generationer efter generationer, så frygter vi stadig at Jorden vil gå under.
Vil Jorden nogensinde gå Under?
Ikke på grund af de sædvanlige Dommedags forudsigelser, i hvert fald! Det er jeg ret overbevis om! Der er intet, der er umuligt, og derfor kan Jorden også godt gå under! Jeg føler, at med den udtagelse, er det MEGET VIGTIG at understrege, at Hvis Jorden går under, så skyldes det Menneskernes uhensigtsmæssige behandling af Jorden! Med andre ord, hvis Dommedag nogensinde kommer, så er det MENNESKESKABT! Er der virkelig nogen der vil have det på samvittigheden?
Hvis du ønsker, at bidrage til at bevare vores smukke planet, så Begynd at:
- Passe Godt på Den.
- Behandle Naturen pænt,
- Smid dit affald i skraldespanden,
- Genbrug, hvad du kan genbruge,
- Behandle dyrene pænt,
- Vær miljøbevist,
- Vælge økologisk
- og hvad du ellers kan gøre for at tjene Moder Jord – vi er trods alt alle Moder Jords børn.

Ændringer i Energierne? – Er det farligt?
Jorden har overlevet Mange ændringer i Energierne! Så Nej, det er ikke farligt! Men fordi at Alting ER energi, vil ændringerne også påvirke os, særligt dem der er Særligt Sensitive!
Ændringerne i Energierne påvirker os i den forstand, at vi føler os meget trætte, og at vi kan mærke at der sker noget. Det kan gøre, at nogle bliver lidt bange, for vi ikke kan se nogle grunde til det, og lægen kan heller ikke give os svar. Der er INGEN fysiske grunde til den massive træthed. Men der er Mentale grunde til det!
Ved at alt er Energi og alt Vibrerer vil vores ’Sendemast’ opfange energier igennem hele livet! Vi er i et med Universet og de Universelle energier, så grunden til trætheden er at vi indstiller os selv til den Nye Tid. Vi er ved at få fortaget en software opdatering, om du vil. Ligesom computeren fortager en opdatering engang i mellem, hvor vi ser en tekst, der siger at vi ikke må lukke computeren, så længe den er i gang med indstillingerne. Det er lidt det samme som vi oplever lige nu.
Vores ’Opdatering’ er snart overstået. Trætheden vil stå på indtil slutningen af August, og September bedes vi slappe af og ikke anstrenge os for meget. Oktober, November & December vil vi føle os parate til at gøre en positiv forskel og vi vil have lettere ved at manifester. December vil nærmest være en fest, hvor vi bør fejre at vi får lov til at opleve skiftet fra den Gamle Tid til den Nye Tid.
Der sker rigtig mange ting, på det Universelle plan lige nu. Noget vi skal være taknemmelige for at opleve.
Her er 10 tegn på, at vi går fra Den Gamle Verden ind i Den Nye Verden:
- Du føler dig frustreret over at metoderne, systemerne og ordningerne bliver dårligere og dårligere.
- Du ønsker at verden skal ændre sig, lighed og frihed.
- Du begynder at se afsløringerne Livets illusioner.
- Du er blevet i stand til at tænke for dig selv.
- De begynder at opdage og bruge dine spirituelle gaver.
- Du begynder at tale din sandhed og forbindelse med andre.
- Du fortsætter med at vågne fra din Spirituelle søvn, og føle dig mere fri.
- Du vil føle dig mere lykkelig, og opleve mindre frygt og sløvhed.
- Dine aktiviteter vil manifester dine drømme.
- Du bliver forenet med Virkeligheden af Den Nye Verden.
Den Nye Guldalder og Den Nye Verden.
Lightworkers verden over kalder det, der er ved at ske for Den Nye Guldalder og Den Nye Verden. Den 21. December 2012 træder vi ind i en helt Ny Tid, en helt Ny Verden, der vil give os alle en Ny Begyndelse og et Nyt Håb! Den Nye Verden er på mange måder modsat den som vi kender.
De sidste mange tusinde år har været præet af:
- Frygt
- Usikkerhed.
- Mangel
- Mindreværd
- Magtsyge
- Egoisme
- Hævn
- Konkurrence
- Lidelse
- Ofre
- Osv.
Den Nye Verden er på mange måder en ny Renæssance, som jeg plejer at beskrive den som.
Sådan som jeg forudser Den Nye Tid, er at:
- Vi får mere Tillid
- Vi bliver bedre til at Manifester.
- Vi vil hjælpe og støtte hinanden.
- Ren Kærlighed vil blive den mest dominerende faktor
- Vi vil få ny Håb.
- Ting ser ud til at lykke meget lettere.
- Fred og Harmoni i alle aspekter.
- Vi bliver mere positive.
- Vi bliver bevidste om vi alle er forbundet.
- Ondskab og Egoisme vil se ud til at uddød.
- Frygten vil forsvinde.
- Følelsen af ikke at have nok vil også forsvinde.
- Vi vil have letter ved at manifester overflod, lykke og glæde.
- Vi vil begynde at synge, danse og lege mere.
- Vi vil hinanden det allerbedste.
- Vores helbred vil blive bedre, og vi vil blive hurtigere helbredt.
- Vi vil alle blive mere bevidste om, hvordan vi tjener Moder Jord.
- Konkurrence og magtkrig vil ophører,
- Vi vil glæde os over hinandens succeser
- Vi vil finde vores indre styrke og Fighter.
- Vi vil træde ud af ofre-rollen.
Dette er mine forudsigelser, og hvad jeg får at vide, når jeg spørger de Universelle Kræfter, hvad der sker i den Nye Tid, og helt ærligt, så lyder det fantastiske!
Som du ser, går Menneskeheden fra Frygt til Kærlighed, fra Mørke til Lyset. Vi vil blive mere bevidste om Universets Kræfter. Universets Hemmeligheder har altid været kendt, men skjult for offentligheden af Magtsyge mænd, der ville herske og bestemme. Det er nu slut! Universet vil afsløre sine hemmeligheder overfor os, lige som vi alle fik kendskab til Loven om Tiltrækning, da The Secret udkom i 2006, og de andre Universelle Love er også kommet frem i offentligheden. Universet vil vise sine Hemmeligheder til alle. Alt du behøver, er at have tillid til, at de vil blive afsløret til dig når du er parat.
Det er nu tid for os at bryde ud af frygtens klør, og hav tillid og blive forbundet til Kilden. Kilden af Ubetinget Kærlighed. Med et Rent Hjerte vil du opleve sand Frihed og Lykke!

Email
Facebook
Twitter
Youtube
Pingback: Tøjvask og Artikelskrivning. « ♥ SABBYWOOD – A Daylife Blog ♥
Pingback: Vlog: Dommedag? + Weekly Angel Oracle Card Reading 17.-23. December 2012 « ♥ SABBYWOOD – A Daylife Blog ♥ If You Can Dream It – You Can Do It ♥
Pingback: Weekly Angel Oracle Card Reading 24.-30. December 2012 - SabrinaJensenDK - Spiritual Intuitive, Angel Oracle Card Reader® & Law of Attraction Coach®